Досвід розвитку країн Східної Європи показує, що саме ті країни, які успішно здійснили комплексну адміністративно-територіальну реформу та зміцнили систему місцевого самоврядування, змогли досягти високого рівня соціально-економічного розвитку і громадянського суспільства. Зокрема, реформа місцевого самоврядування була одним з основних двигунів розвитку Польщі, яку Україна взяла за основу.

Універсального механізму, шляхів та способів реформування адміністративно-територіального устрою держави не може існувати – кожна країна іде своїм національним шляхом. За роки незалежності в Україні було сформовано декілька моделей адміністративно-територіальної реформи, однак жодна з них не отримала підтримки широких верств суспільства та не була реалізована. Всі моделі адміністративно-територіального устрою не мали політичної підтримки, втілювалися хаотично і не узгоджено. Це призвело до значної атрофації органів місцевого самоврядування. Відтак Реформа № 1 перезріла в часі та була нагальною. Український уряд здійснив її за п’ять років відповідно до Стратегії розвитку “Україна – 2020”.

Поштовхом до здійснення реформ в Україні стала Революція Гідності 2013–2014 рр., яка відбулася задля докорінних змін в суспільстві, та підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом. Водночас необхідність реформи посилює російська агресія в Криму, московсько-українська війна на частині тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей.

Формування нової моделі громади – справа не одного дня і не одного виборчого процесу. Ужгородська міська рада ще п’ять років тому мала шанс закласти основи розширеної громади з прилеглими територіями, однак в силу об’єктивних і суб’єктивних причин, залишилася самостійною структурною одиницею.

Реформа організації влади неможлива без проведення адміністративно-територіальної реформи, а розмежування повноважень між місцевим самоврядуванням та державою є обов’язковим елементом децентралізації влади. В умовах зміни структури і права на формування органів виконавчої влади на всіх рівнях, управління громадою стає ключовою функцією, яку доведеться освоювати в нових умовах господарювання.

Ужгородці, які займуть представництво у владі за новим виборчим Кодексом, і будуть реалізовувати наші ініціативи, вирішувати малі і великі проблеми міського господарства. У цьому процесі варто розуміти, що якість вибору буде позначена на якості життя міста. Як свідчить досвід Європи, люди є найціннішим ресурсом громади, особливо молодь і середнє покоління. Це мають бути ті представники, які здатні формувати ініціативні групи, збирати і оформляти їх в самостійні проекти. Чи, до прикладу, надавати гарантовану державою першу юридичну допомогу, контроль за функціонуванням державної мови та інших повноважень, делегованих державою. І найголовніше – наповнювати місцевий бюджет, в повній мірі використовуючи правові самостійні функції.

Від вибору ужгородців залежить, як ефективно буде готуватися і затверджуватися бюджет міста, якими будуть місцеві збори, хто буде управляти муніципальною власністю, здійснювати територіальне і стратегічне планування, організацію дитячих садків, загальної освіти дітей, молоді та дорослих, планувати і надавати соціальні послуги, організовувати охорону здоров’я, здійснювати нагляд за використанням будівель, переробляти комунальні відходи, дбати про теплопостачання, водопостачання та охорону навколишнього середовища. А також здійснювати функцію контролю в комунікації Держава – Громада – Суспільство.

Місто Ужгород безумовно має потенціал, однак значна частина працездатних ужгородців працює в інших країнах. Вони в очікуванні можливості мати в рідному місті гідну роботу і заробіток, перспективу майбутнього. Ужгородська «Свобода» підібрала до міської ради команду однодумців і професіоналів, які йдуть на вибори з комплексною програмою розвитку в усіх галузях міського господарства і економіки «Перспектива Ужгорода». Наша мета – зробити Ужгород передусім економічно спроможним, туристично-привабливим, охайним і зручним для життя і пересування його мешканців та гостей міста.

Ми ті, хто дотримує слова! Обирай СВОБОДУ і своє майбутнє!

Ірина Гармасій, магістр державної служби

кандидат в депутати округ №4

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *